Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trocha historie a původ

Břišní tanec je zřejmě nejstarším tanečním stylem. Jeho počátky lze objevit v dávných kulturách Orientu, Indie a Středního východu. Ačkoliv si lidé v dnešní době myslí, že se jedná o svůdný tanec, jehož cílem je pobavit muže, ve skutečnosti bylo mužům dovoleno sledovat tento unikátní druh umění až v nedávné době. Původně ženy předváděly břišní tanec ženám jako součást starověkých rituálů, jež oslavovaly ctihodnou bohyni plodnosti.Obrazek

Jelikož břišní tanec je spjat s mnoha kulturami, určit naprosto přesně jeho prvopočáteční kořeny je velice obtížné. Okouzlující je spojení s rituály plodnosti z doby kamenné. Při náboženských obřadech ženy tančívaly společně, aby uctily matku zemi. tanec představoval způsob, jak oslavit a obdivovat své božství a sexuální plodnost. Byl neodmyslitelnou součástí přípravy na porod. Zdá se, že právě v tomto tanci tkví kořeny jeho dnešní podoby. Vlnící se pohyby a zároveň soustředění pozornosti na boky, břišní svaly a hrudník naznačují spojení s ženskou plodností, okamžikem početí i porodními bolestmi.

Zvyk žen předvádět svým vrstevnicím břišní tanec se dědil po generacích až do nedávné minulosti. V Cařihradu (dnešním Istanbulu) v polovině 15. století byly cikánské břišní tanečnice najímány do harénů, aby pobavily tancem ostatní ženy, nikoli však sultána. Tančily v tureckém stylu, přitom hrály na činely a na zemi předváděly nevázané pohyby.Obrazek

Některé cikánské rodiny přesídlily do Egypta, kde rozvinuly velice oblíbený lidový taneční styl nazvaný ghawazee. Ženy do něj začlenily spoustu okázalých pomůcek, například závoje, svíčky a meče, které se používají dodnes....Jak Evropané začali více cestovat, rostla i přitažlivost severní Afriky a Středního východu. V 19. století se tedy břišní tanec rozšířil i do Evropy a Severní Ameriky, kde však byl ještě dlouhou dobu považován za ostudný. Názor společnosti se ale postupem času změnil, a tak se tento neobvyklý způsob pohybu stával vyjádřením svobody a posílením postavení žen. Od té doby popularita břišního tance rychle rostla. Dostal se do Hollywoodských filmů, na stránky uznávaných magazínů a začaly vznikat taneční kurzy i knížky. Jak popularita tance rostla, stal se zněj způsob, jakým mohou ženy v kterékoliv oblasti potvrdit svou osobitou nádheru a vnitřní sílu.

Současnost

V současnosti je břišní tanec mnohem oblíbenější než kdy jindy. Zároveň si ženy začínají uvědomovat i jeho pozitivní vliv na zlepšení celkové fyzické zdatnosti. Mnoho z nich se starodávným tancem baví a zvolilo si ho jako pravidelnou formu cvičení.

Pozitivní účinkyObrazek

Břišní tanec kompletně procvičuje tělo, mysl a duši. Představuje nejen dokonalý, tuk spalující a bezkontaktní trénink, který posiluje a tvaruje svaly, ale také pomáhá zlepšit mínění o vlastním těle. Ženy, jež se mu věnují, se cítí mnohem sebevědomější a bývají spokojené se svou postavou. Avšak proto, aby mohly začít s břišním tancem, nemusejí být štíhlé. Břišní tanec jistě uvítají i budoucí maminky.

Taneční styly

Jelikož břišní tanec má kořeny v mnoha zemích, rozvinul se do několika různých stylů. V současnosti tanečnice předvádějí specifický tanec, většina se ale „půjčuje“ prvky z odlišných stylů, aby jimi vyjádřila svůj osobitý výraz.

Americký tribal

Přestože si půjčuje styly i kostýmy z mnoha různých historických období a regionů celého světa, je americkým výtvorem. Stále se největší měrou vyskytuje na americkém území, avšak pomalu začíná pronikat i do ostatních míst. Tanečnice obvykle tančí v souboru a spontánně předvádějí skupinovou choreografii, jejímž základem je unikátní, vzájemně spolupracující metoda. Mnohé z nich mají tetování po těle nebo pomalované tváře.

Kabaret

Tanečnice předvádějící svůj um v restauracích a nočních klubech na Západě tančí v kabaretním stylu. To je směs mnoha různých stylů včetně tureckého, egyptského a folku. jeho přitažlivost a exotičnost se zobrazuje v často bohatě a okázale zdobených kostýmech. Kabaretní tanečnice doprovází hudba Středního východu, pop, folk nebo jejich kombinace. Jsou proslulé impozantním entrée, výraznými pohyby a gesty. Často tančí se závojem a seanci končí závěrečnou teatrální pózou. Nikdy však netančí na špičkách ani nepředvádějí tanec na podlaze jako turecké tanečnice.

Folkový a etnický

Na celém území Středního východu se v každé oblasti tančí v jiném folkovém a etnickém stylu. Jelikož původní podoby tance již v mnoha místech zanikly, zřídkakdy se objeví tanečnice, která by dokázala věrně předvést konkrétní folkový styl. Nicméně některé pozice mohou mít kořeny v určitých stylech folku.

Současný egyptský

Moderní styl provozovaný v nočních klubech v Egyptě, jenž bývá nazýván také egyptským kabaretem. Tanečnici při vystoupení doprovází skupina, která hraje egyptskou orchestrální hudbu. V Egyptě taneční hvězda běžně vystupuje se 40členným orchestrem, ale v ostatních zemích ho obvykle nahrazuje syntetizátor. tanečnice předvádějí v sestavách, jež mají pevně stanovenou choreografii, dokonale vypracované pozice se zřejmými prvky baletu. Často tančí na špičkách. Je velice důležité dokázat udržet vzpřímeně horní část těla bez ohledu na pohybující se boky. Kostýmy jsou tradičně neskonale pompézní a precizně zdobené.

Turecký

Vyznačuje se vysokou schopností improvizace, pozicemi prováděnými bez jakýchkoliv zábran. Představuje záklony, tanec na podlaze (tanečnice předvádí pozice v poloze na kolenou, rukou a zádech) a větší důraz při pohybech boků směrem vpřed. Typická sestava se skládá z pěti částí. Jsou jimi impozantní entrée při předtaktí (tj. neúplný takt na počátku skladby) za doprovodu prstových cimbálků neboli zills, následuje smyslnější sled v pomalejším tempu, na něj navazuje temperamentní a energická sestava, poté přichází tanec při rychlém sólu na bubny. Závěr patří dovádivém tanci, opět při předtaktí. Kostýmy tureckých tanečnic patří mezi nejrafinovanější, a to proto, že velkou měrou odhalují nohy, a dokonce i oblast htudníku.

Oblečení

Ačkoliv se profesionální tanečnice často prezentují pečlivě vypracovanými kostýmy, vám klidně postačí pohodlné oblečení, které umožňuje volný pohyb. Např: legíny s krátkým topem (nebo taneční podprsenkou) nebo tričkem s krátkými rukávy + šátek přes boky. Není nutné mít odhalené bříško, většinou ale pak stejně chcete vidět pohyby, které provádíte. Šátek zase pomůže si pohyby boků lépe uvědomit. Můžete se také vybavit speciálním tanečním šítkem, nejlépe zdobeným penízky nebo korálky, jenž je zvláště užitečný pro udržení rytmu během tance. Není nutné se obouvat, ve skutečnosti se tradičně tančil naboso, čímž potvrzuje vlastní spojení se zemí a znásobuje pocity volnosti.

ObrazekZdobený kostým

Kostým představuje pro profesionální břišní tanečnici jeden z „pracovních nástrojů“. Musí být krásný a zároveň praktický, jelikož jeho účelem je, aby zdůrazňoval její pohyby. V závislosti na stylu tance se  vzájemně liší tvarem i samotným zdobením. Například v Turecku se tradiční tanečnice pohybují více na zemi, a proto se oblékají spíše do volných kalhot stažených u kotníků než do sukní. Klasický kostým v kabaretním stylu představuje čtyři základní části. pás, podprsenka, sukně a doplňky umístěné na pažích.

Hudba (Středního východu)

Díky spletitým, překrývajícím se rytmům a složité kompozici zní hudba tohoto regionu západním posluchačům neuvěřitelně exoticky. Bubny obvykle udávají hlavní rytmus.

Klasický kabaret

Kabaretní břišní tanečnice předvádějí svůj um právě na tento styl hudby. Nepravděpodobněji se s ním setkáte v restauracích a nočních klubech. Písně bývají psané výhradně pro břišní tanec. Díky mezinárodním hudebním a jazykovým změnám v rytmu jsou velmi melodické a zároveň umožňují tanečnici předvést svou dokonalou technickou úroveň.

Egyptský orchestr

Objevil se v období zlatého věku egyptské kinematografie (cca 1930-1960). Několik výjimečně talentovaných skladatelů v této době napsalo mnoho písní, které jsou dodnes velice známé a oblíbené. Orchestrální styl provozují profesionální hudebníci. Zahrnuje spoustu složitostí, jež se ve folku nevyskytují. Přijal podobu obrovského 40členného orchestru, který původně vznikl v západní kultuře, a zakomponoval do něj specifické prvky egyptského stylu.

Folk

Folk Středního východu využívá tradičních nástrojů vyrobených z dostupných materiálů. Písně mají pevné, rytmické tempo a jednoduché popěvky, které dokážou zazpívat i běžní lidé s běžným hlasem. Na folk obvykle tančí tanečnice amerického stylu tribal. Díky svému plynulému rytmu je přímo ideální pro začínající adeptky tance.

Fusion

Kombinace tradiční hudby Středního východu s jiným, obvykle západním stylem.

Pop

V současné době nejčastěji hraný styl v rádiích a nočních klubech středního východu. Jeho popularita se začala zvyšovat v 80. letech minulého století. V některých skladbách se v rytmu a výběru hudebních nástrojů projevuje západní vliv.

Turecký styl

Má podobný rytmus jako egyptská hudba, avšak využívá více dechových nástrojů, například hoboj a klarinet. Charakteristické tóny pro tento styl obstarávají oud, kanún a dumbek (hudební nástroje).